Analizler

 • 15 Aralık
  15 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklarını 1.18 seviyesinin üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü ataklarını 1.1836 destek kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir.

 • 15 Aralık
  15 Aralık 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından yoğun geçen haftanın dördüncü işlem gününde İsviçre, Avrupa ve İngiltere merkez bankaları beklentiler dâhilinde faiz oranlarında değişikliğe gitmediler. Bununla beraber ülkemizde geç likidite penceresi faizinde 50 baz puanlık artış yapıldı ve Türk Lirası aleyhine fiyatlamalara sebep oldu.

 • 14 Aralık
  14 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Almanya ve Euro Bölgesinde hizmet ve İmalat PMI verilerinin beklentilerin üzerinde açıklandığı gözlemlenirken paritenin yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 14 Aralık
  14 Aralık 2017 Günlük Piyasaanaliz

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde FED’ in 25 baz puan faiz artışına gitmesi günün en önemli gelişmesi oldu. Öte yandan İngiltere’nin işsizlik oranı olumsuz sonuçlanırken, ortalama gelir endeksi ve ikramiyeler verisi beklentiler dâhilinde açıklandı. Brexit görüşmelerinde ise Avrupa parlamentosu ikinci aşamaya geçilmesi gerektiğini belirtti. Diğer yandan İslam İşbirliği Teşkilatı Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanıma kararı aldı.

 • 13 Aralık
  13 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Almanya Enflasyon Oranı ve Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verilerinin ardından yatay eksenli bir şekilde seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında bir miktar geri çekileceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin kritik 1.1730 destek kademesine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz.

 • 13 Aralık
  13 Aralık 2017 Gülük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde İngiltere TÜFE ve ABD ÜFE verilerinin yükselişi dikkat çekti. İngiltere’de enflasyonun 3,1% ile son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken ABD ÜFE verisinin de 2014 ortalarından günümüze kadar olan dilimdeki zirvesine ulaştığı gözlemlendi.

 • 12 Aralık
  12 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yatay eksenli bir şekilde seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise Euro Bölgesi ve Almanya tarafından açıklanan verilerin olumlu sonuçlanması ile bir miktar yukarı yönlü seyir izleyeceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1795-1.1810 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz. Ancak bu seviyelere doğru yaşanacak yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 • 12 Aralık
  12 Aralık 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Türkiye Ekonomik Büyüme Oranının 11.1% ile beklentilerin ve bir önceki dönemin üzerinde açıklanması dikkat çekti. Öte yandan Theresa May’in ön anlaşma ile ilgili olarak gelecekteki müzakerelerin gidişatına göre de şekilleneceğini aktardı. İngiltere ile Avrupa Birliği 35-39 milyar sterlin arasında bir ödeme konusunda anlaşmaya varmıştı.

 • 11 Aralık
  11 Aralık 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz haftanın son işlem gününde artan iş gücü sinyallerinin ardından Tarım Dışı İstihdam verisinin 228K ile artış göstermesi ve İşsizlik Oranının 4.1% olarak sabit kalması dikkat çekti. Ancak önem arz eden bir diğer detay olan Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin 0.2% ile beklentilerin altında kalması Dolar lehine fiyatlamaların kısıtlanmasına neden oldu.

 • 08 Aralık
  8 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Üst üste beşinci işlem gününde de satıcılı seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da aşağı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Beklentiler dahilinde geri çekilmelerini 1.1740 seviyesine derinleştiren paritenin satıcılı seyrini 1.1705-1.1680 destek kademelerine doğru sürdüreceğini belirtmek isteriz.

 • 08 Aralık
  8 Aralık 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde ABD hükümetinin kapanmaması için ilk aşamanın geçildiği ve Euro Bölgesinde Basel III reformlarının onaylanması ile genel anlamda düzenleyici bir çerçevenin olacağı ve belirsizliğin azalacağı aktarıldı. Bununla beraber makro veri akışı açısından yoğun geçen günde ABD işsizlik haklarından yararlanma başvurularının azalış göstermesinin ardından gözler tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

 • 07 Aralık
  7 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasaanaliz

  ABD vergi reformu ve FED’ in faiz artışına gidecek olması ile 1.1780 seviyesine doğru geri çekilen paritenin günün ikinci yarısında da seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1740-1.1705 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Euro Bölgesi Ekonomik Büyüme oranının bir önceki döneme göre değişiklik göstermemesi paritenin aşağı yönlü seyrini destekleyeceği göz ardı edilmemelidir. Beklentilerin aksine yukarı yönlü atakların ön plana çıkması durumunda ise 1.1836-1.1880 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 07 Aralık
  7 Aralık 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda siyasi-politik gelişmelerle beraber makro veri akışının da yoğun geçtiği haftanın üçüncü işlem gününde özellikle Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğin taşınması talimatını vermesi en dikkat çekici gelişme oldu. Avrupa, Türkiye ile birçok bölge ve ülkeden tepkilere sebep olan kararın kaosa sebebiyet vereceğine yönelik açıklamalar güne damga vurdu. Öte yandan Kanada faiz artışına gitmeyerek 1,00% oranını sabit tuttu.

 • 06 Aralık
  6 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise aşağı yönlü seyir izleyeceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerini 1.1795-1.1740 destek kademelerine doğru derinleştireceğini belirtmek isteriz. Gün içerisinde ABD tarafından açıklanacak olan ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği verisinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 06 Aralık
  6 Aralık 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından yoğun geçen haftanın ikinci işlem gününde İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi bir önceki döneme göre düşüş gösterirken Almanya’da da 54,3 ile kayıp yaşandı. Öte yandan Kanada Ticaret dengesinin pozitif ivmelendiği günde Kanada Dolarının değer kazanımını arttırdığı gözlemlendi.

 • 05 Aralık
  5 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Euro Bölgesi tarafından açıklanan PMI verileri ile yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir. ABD vergi reformu etkisinin bir miktar hafiflemesi ile yukarı yönlü atakların 1.1880-1.1910 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz.

 • 05 Aralık
  5 Aralık 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Türkiye Enflasyon Oranının 12,98% ile son 14 yılın zirvesine ulaşması dikkat çekerken Euro Bölgesi Üretici Fiyat Endeksinin azalış göstermesi günün bir diğer önemli verisi oldu. Öte yandan Brexit görüşmelerinde sonuca varamayan Theresa May’in Kuzey İrlanda sınır krizinin devam ettiği yönündeki söylemler nedeni ile çözüme ulaşamadığı belirtildi.

 • 04 Aralık
  4 Aralık 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında ABD vergi reformu tasarısının senatoda onaylanmasının ardından aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1836-1.1795 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir. Ancak teknik ve psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan 1.1795 seviyesine doğru yaşanacak düşüşlerin alış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine yukarı yönlü atakların tekrar ön plana çıkması durumunda ise 1.1880-1.1910 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 04 Aralık
  4 Aralık 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda merakla beklenen ABD vergi reformunun senatoda 51’e 49 oy ile onaylanarak Trump’ın imza atma sürecine girmesi endeksleri ve Dolar’ı yukarı yönlü ivmelendirdi. Öte yandan ABD’nin Güney Kore ile gerçekleştireceği tatbikatlar Kuzey Kore devlet televizyonundan nükleer savaşa çağrı niteliği taşıdığı açıklandı.

 • 01 Aralık
  1 Aralık Gün Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Euro Bölgesi PMI verisinin olumlu sonuçlanması ile yukarı yönlü potansiyelini sürdüreceği düşünülen paritenin günün ikinci yarısında alıcılı ataklarını 1.1940-1.1995 direnç kademelerine doğru genişleteceği düşünülmektedir. Ancak özellikle ABD vergi tasarısının onaylanma aşamasının devam ediyor olması ile gün içerisinde ABD ISM ve PMI verilerinin Dolar lehine sonuçlanması durumunda paritenin satıcılı seyrini 1.1880-1.1836 destek kademelerine doğru derinleştireceğini belirtmek isteriz.

 • 01 Aralık
  1 Aralık 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde Japonya’da Sanayi Üretiminin ve Almanya’da Perakende Satışların gerilediği gözlemlendi. OPEC toplantısının gerçekleştirildiği günde arz kısıntısının uzatılma kararı alınırken Dolar’ın sakin ABD hisselerinin yükseldiği bir günü geride bırakmış olduk.

 • 30 Kasım
  30 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde günün ilk yarısında 1.1880 seviyesine kadar alıcılı ataklar gösteren paritenin Almanya tarafından açıklanan Perakende Satışlar verisinin olumsuz sonuçlanması ile bu seviyede hız keserek aşağı yönlü baskılandığı gözlemlendi. Günün ikinci yarısında satıcılı seyrin bir miktar daha devam edeceği düşünülen paritede 1.1795 destek kademesi hedeflenmelidir. Ancak 1.17 seviyesinin altındaki fiyatlamalarda paritenin alış baskısı ile karşılaşmasına yönelik tedbirli olunmalıdır.

 • 30 Kasım
  30 Kasım 2017 Günlük Piyasa Analizi analiz

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde Almanya Enflasyon Oranı ve ABD Ekonomik Büyüme Oranı beklentilerin üzerinde artış gösterdi. ABD Ekonomik Büyüme verisinin sonucu ile beraber endekslerin rekor tazelediği gözlemlendi.

 • 29 Kasım
  29 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa Analizi analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını bir miktar daha sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1880 direnç kademesine doğru genişleyeceğini ancak bu seviyeden satış baskısı ile karşılaşacağını belirtmek isteriz. ABD vergi reformunun ilerleme kaydedildiğine yönelik yapılan açıklamalar ile bu hafta içerisinde Senatoda onaylanacak olması Dolar lehine fiyatlamaları açığa çıkaracağını hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 29 Kasım
  29 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda oldukça yoğun geçen haftanın ikinci işlem gününde ABD vergi reformu Senato Bütçe Komitesi’nden 11’e karşı 12 oy ile geçti. Bununla beraber Kuzey Kore’nin dün bir füze denemesi daha gerçekleştirdiği ve gerekli araştırmanın ABD tarafından yapılacağı açıklandı. Öte yandan yurt içi piyasalarda Türk Lirası’nın Reza Zarrab’ın tanıklık edeceğinin açıklanması ile değer kaybını sürdürdüğü gözlemlendi.

 • 28 Kasım
  28 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında ABD vergi reformunun bu hafta onaylanabileceğine yönelik haberler ile FED tarafında yaşanan gelişmeler ile aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında alıcılı ataklar göstereceğini belirtmek isteriz. Özellikle Almanya tarafında koalisyon hükümetin kurulabilmesi için gerekli adımların yavaş yavaş atılmaya başlanması paritenin yukarı yönlü seyrini 1.1910-1.1940 direnç kademelerine taşıyacağı düşünülmektedir.

 • 24 Kasım
  24 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde ABD’nin Şükran Günü’nün tatil olması nedeni ile volatilitenin düşük olduğu gözlemlendi. Öte yandan İngiltere’nin Brexit belirsizliği ekonomik büyümenin normal seyrine göre yavaş ilerlemesine neden olurken halkın maddi olarak sıkıntılar çekmeye başlaması da dikkat çekti. Bunların dışında Kanada’da ise Perakende Satışlar verisi beklentilerin altında negatif sonuçlandı.

 • 23 Kasım
  23 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Hem FOMC tutanakları hem de FED tarafında yaşanan belirsizlikler nedeni ile Dolar’ın değer kaybını sürdürmesi paritenin alıcılı ataklarını kritik 1.1836 seviyesinin üzerine taşımış oldu. Almanya ve Euro Bölgesi PMI verilerinin Euro lehine açıklanmasının ardından paritenin yukarı yönlü seyrini 1.1870-1.1910 direnç kademelerine doğru genişleteceğini belirtmek isteriz. Ancak özellikle 1.19 seviyesinin üzerinde yaşanacak atakların satış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 • 23 Kasım
  23 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda FOMC Toplantı Tutanaklarının açıklandığı günde Dolar’ın değer kaybını sürdürdüğü gözlemlendi. Euro Bölgesi açısından sakin geçen haftanın üçüncü işlem gününde şirket karlarının açıklanması nedeni ile DAX endeksinin sert düşüş yaşadığına tanık olduk. Öte yandan Ekonomi Zirvesinde Başbakan Yıldırım’ın konuşması ile Türk Lirası bir miktar toparlandı.

 • 22 Kasım
  22 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında beklentiler dâhilinde alıcılı ataklar gösteren paritenin günün ikinci yarısında da seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1770-1.1836 direnç kademelerine doğru genişleteceğini belirtmek isteriz. Ancak gün içerisine ABD tarafından açıklanacak olan veriler ile FOMC tutanaklarının dikkatle takip edilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 • 22 Kasım
  22 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makroekonomik açıdan oldukça sakin geçen haftanın ikinci işlem gününde FED Başkanı Yellen’ in enflasyon ve faiz oranlarına yönelik gerçekleştirdiği konuşma dikkat çekti. Öte yandan AMB yetkilileri parasal genişlemeye ilişkin bazı düzeltmeler olabileceğine dair açıklamalar gerçekleştirdi. Yurtiçi piyasalarda ise oldukça hareketli geçen günde Reza Zerrab belirsizliğinin devam ediyor olması güne damga vurdu.

 • 21 Kasım
  21 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise aşağı yönlü seyir izleyeceği düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1717-1.1705 dar bandına doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz. Ancak ABD vergi reformu tasarısının onaylanma aşamasında Obamacare yasasının çıkarılmasının istenmesi üzerine Dolar aleyhine fiyatlamalara neden olabileceği göz ardı edilmemelidir. Beklentilerin aksine paritenin yukarı yönlü seyrine devam etmesi durumunda ise 1.1770-1.1836 direnç kademeleri hedeflenmelidir.

 • 21 Kasım
  21 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makroekonomik açıdan oldukça sakin geçen haftanın ilk işlem gününde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin gerçekleştirdiği konuşma dikkat çekti. Öte yandan ABD hükümetinin İran’ın Yemen’deki istikrar bozucu faaliyetlerini yüz milyonlarca dolarlık sahte para ile desteklediği gerekçesiyle 2 kişi ve 4 şirketi yaptırım listesine alması günün önemli gelişmelerindendi.

 • 16 Kasım
  16 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Euro Bölgesi Enflasyon verisinin beklentiler dâhilinde açıklanması ile aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise yukarı yönlü seyir izleyeceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1836-1.1880 direnç kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir.

 • 16 Kasım
  16 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro ekonomik açıdan oldukça yoğun geçen haftanın üçüncü işlem gününde Japonya’da Ekonomik Büyüme verisi 0,3% ile beklentiler dâhilinde açıklandı. Bununla beraber İngiltere’de İşsizlik Oranı sabit kalırken Ortalama Gelir Endeksi bir önceki döneme göre düşüş gösterdi.

 • 15 Kasım
  15 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında kritik 1.1836 seviyesinde fiyatlanmasını sürdüren paritenin günün ikinci yarısında alıcılı ataklarını 1.1880-1.1910 direnç kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir. Ancak teknik ve psikolojik açıdan oldukça önemli bir seviye olan 1.1910 kademesine doğru yaşanacak yükselişlerin satış baskısı ile karşılaşacağını belirtmek isteriz.

 • 15 Kasım
  15 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro ekonomik açıdan oldukça yoğun geçen haftanın ikinci işlem gününde Çin’de Sanayi Üretimi negatif sonuçlanırken İngiltere Enflasyon Oranı 3,0% ile beklentilerin altında açıklandı. Bunların dışında Avrupa, ABD, İngiltere ve Japonya Merkez Bankası Başkanlarının Frankfurt’ da katıldıkları panelde Merkez Bankalarının kamu ve piyasalar ile nasıl iletişim kurulması gerektiğine yönelik gerçekleştirdikleri konuşma dikkat çekti.

 • 13 Kasım
  13 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dahilinde geri çekilmelerini sürdüren paritenin gün içerisinde satıcılı seyrini 1.1635-1.1611 destek kademelerine doğru sürdüreceği düşünülmektedir. ABD tahvil faizlerinin artış göstermesi ile Dolar lehine fiyatlamaların günün ikinci yarısında da devam edeceği düşünülen paritede düşüşlerin hız kazanması durumunda 1.1555 destek kademesi hedeflenmelidir.

 • 13 Kasım
  13 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta Dolar’ın çoğu gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kaybettiği gözlemlendi. Vergi reformunun ertelenmesinden kaynaklanan sürecin devam ettiğini ancak ABD’de artan tahvil faizleri nedeni ile Dolar’ın bir miktar toparlandığı gözlemlendi. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Trump’ın Vietnam’da Suriye krizi üzerine görüşme yapmaları ve teröre karşı ortak mücadele edeceklerini açıklamaları dikkat çekti.

 • 10 Kasım
  10 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dahilinde alıcılı ataklarını 1.1635 seviyesinin üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı ataklarını 1.1680-1.1717 direnç kademelerine genişleteceğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine Dolar lehine fiyatlamaların ön plana çıkması durumunda ise 1.1611-1.1555 destek kademelerine doğru geri çekilmelerin yaşanacağını hatırlatmak isteriz.

 • 10 Kasım
  10 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde Suudi Arabistan’ın yolsuzluk soruşturmalarının devam etmesi ile kritik dönemden geçtiği günlerde Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan üzerinde yatırımcı güveninin artacağını savundu. Özellikle yolsuzluğa sıfır tolerans gösterdiklerini aktaran Bakan, Prenslerin bile bu konuda dokunulmazlık hakkına sahip olmadıklarını dile getirdi.

 • 09 Kasım
  9 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir. Olası yukarı yönlü seyrin 1.1635-1.1680 direnç kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir.

 • 09 Kasım
  9 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde Dünya’nın lokomotif ülkesi olan Çin’de açıklanan verilerin negatif sonuçlanması ile güvenli liman varlıklarına olan talebin arttığı gözlemlendi. Bununla birlikte Suudi Arabistan’da yaşanan krizin devam ettiğini belirtmek isteriz.

 • 08 Kasım
  8 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde alıcılı ataklarını 1.16 seviyesini üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. ABD vergi reformunun erteleneceğine yönelik haberler ile paritenin alıcılı ataklarını 1.1635-1.1680 direnç kademelerine doğru genişleteceği düşünülmektedir.

 • 08 Kasım
  8 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde Euro Bölgesinde Perakende Satışlar verisi beklentilerin üzerinde açıklanırken ABD’de İş İmkânları ve Personel Değişim Oranı 6,093M olarak pozitif sonuçlandı. Öte yandan Suudi Arabistan’da tutuklanan kişilerin şahsi banka hesaplarının dondurulduğu bilgisi verildi.

 • 07 Kasım
  7 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında kritik 1.1555 seviyesine yakın fiyatlamasını sürdüren paritenin günün ikinci yarısında ise ABD Başkanı Trump’ ın Kuzey Kore ile uzlaşmaya gidilmesi gerektiğine yönelik yaptığı açıklama ile geri çekilmelerini 1.1510 destek kademesine doğru derinleştireceği düşünülmektedir.

 • 07 Kasım
  7 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda Suudi Prensin ölümünden sonra Hizbullah’ın Suudi Arabistan’a yönelik hareketleri nedeni ile Körfez İşleri Bakanı Lübnan’ı hedef aldı. Hem Yemen’in füze atması hem de Lübnan’ın desteğinin İran tarafından sağlandığına dikkat çeken Bakan, Lübnan’ı savaş ilan eden bir ülke olarak göreceklerini dile getirdi.

 • 06 Kasım
  6 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta İngiltere’nin 10 yıl aradan sonra faiz artışı kararı alması ve ABD Tarım Dışı İstihdam ile Ortalama Saatlik Kazançlar verileri dikkat çekti. Bununla beraber Katalan Lider Puigdemont’un Belçika polisine teslim olması haftanın dikkat çeken bir diğer gelişmesi oldu.

 • 03 Kasım
  3 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ABD tarafından açıklanacak veriler doğrultusunda yön belirleyeceğini belirtmek isteriz. Özellikle ABD Ortalama Saatlik Kazançlar ve Tarım Dışı İstihdam verisinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 • 03 Kasım
  3 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere beklenildiği gibi faiz arttırırken Merkez Bankası Başkanı Carney’nin faiz artışı, enflasyon ve işgücünde büyük ölçüde iyileşme kaydettiklerini ve hatta beklentilerinin üzerinde olduğunu açıkladı. Bununla beraber İngiltere varlık alımını 435 milyar Sterlin seviyesinde tuttu.

 • 02 Kasım
  2 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Almanya tarafından açıklanan verilerin olumlu sonuçlanması ile yukarı yönlü seyrini sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da seyrini sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 02 Kasım
  2 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde FED’ in faiz oranını sabit tutması ve ekonomik görünüm hakkında yapılan açıklamalar dikkat çekti. Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı taciz suçlaması nedeni ile istifasını sunarken gözler gün içerisinde açıklanacak faiz kararına çevrildi.

 • 01 Kasım
  1 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın üçüncü işlem gününe aşağı yönlü bir şekilde giriş yapan paritenin günün ikinci yarısında Dolar aleyhine fiyatlamaların yaşanacağı düşünülmektedir. ABD Federal Fon Hedef Oranının açıklanacağı günde faiz artışına gidilmeyeceğini düşünmekteyiz. Bu senaryomuzun gerçekleşmesi durumunda alıcılı atakların 1.1680-1.1717 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz.

 • 01 Kasım
  1 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde Euro Bölgesi tarafından Ekonomik Büyüme verisi, Enflasyon ve İşsizlik Oranlarının açıklanması dikkat çekti. Diğer yandan Kanada Ekonomik Büyüme Oranı -0,1% ile beklentileri karşılayamayarak negatif sonuçlandı.

 • 31 Ekim
  31 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın ikinci işlem gününde aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise Euro Bölgesi tarafından açıklanan veriler ile yukarı yönlü ataklar göstereceği düşünülmektedir.

 • 31 Ekim
  31 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Almanya Tüfe ve Perakende Satışlar verisinin dikkat çektiğini, bununla beraber İspanya’da yaşanan karışıklığın Katalan liderinin ülkeden uzaklaşması ile sonuçlandığını belirtmek isteriz.

 • 30 Ekim
  30 Ekim 2017 Günlük Piyasa Analizi analiz

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta makro veri akışı açısından önem derecesi yüksek gelişmeler yaşanırken özellikle ABD Ekonomik Büyüme verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması dikkat çekti.

 • 27 Ekim
  27 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın son işlem gününde aşağı yönlü seyrini kritik 1.1635 seviyesine yakın fiyatlayan paritede günün ikinci yarısında da satıcılı seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Geri çekilmelerin 1.1611-1.1555 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir.

 • 27 Ekim
  27 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin gerçekleştirdiği konuşma ve bankanın açıklamış olduğu varlık alım programı küresel piyasalarda önemli ölçüde yankı buldu.

 • 26 Ekim
  26 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında Euro Bölgesi tarafından Mevduat Hesap Oranı ve Faiz Oranı Kararı verilerinin Euro lehine sonuçlanması durumunda alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 26 Ekim
  26 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından yoğun geçen haftanın üçüncü işlem gününde İngiltere Ekonomik Büyüme Oranı 1,5% ile beklentilerin üzerinde pozitif açıklanması güne damga vuran en önemli gelişme oldu. Kanada’nın ise beklentiler dâhilinde faiz oranı kararında değişiklik yapmadığı gözlemlendi.

 • 25 Ekim
  25 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Almanya tarafından açıklanan veriler sonrası alıcılı ataklarını 1.1760 seviyesinin üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir. Draghi’nin faiz kararı ve para politikasına ilişkin gerçekleştirmesi beklenen konuşma öncesi paritenin alıcılı ataklarını 1.1795-1.1836 direnç kademelerine doğru genişleteceği düşünülmektedir. Beklentilerin aksine Dolar lehine fiyatlamaların yeniden ön plana çıkması durumunda ise paritenin 1.1717-1.1680 destek kademelerine doğru geri çekileceği düşünülmektedir.

 • 25 Ekim
  25 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda Almanya ve Euro Bölgesi İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksinin pozitif, Bileşik ve Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksinin ise negatif sonuçlar doğurduğu haftanın ikinci işlem gününde Euro’nun Dolar karşısında değer kazandığı gözlemlendi.

 • 24 Ekim
  24 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklar gösteren paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü atakları 1.1795-1.1836 direnç kademelerine doğru genişleteceği düşünülmektedir. Ancak teknik ve psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan 1.1836 direnç kademesine kadar yaşanacak yükselişlerin bu seviyeden tepki satışları ile karşılaşılacağına yönelik tedbirli olunmalıdır.

 • 24 Ekim
  24 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından sakin geçen günde Avrupa Birliği liderler zirvesinde İngiltere’nin Brexit müzakerelerinde bir ilerleme kaydedememesine rağmen ikinci aşamanın gerçekleşmesine yönelik hazırlıkların başlanması kararı alındı.

 • 23 Ekim
  23 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Yellen etkisiyle aşağı yönlü seyrini sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrine devam edeceği düşünülmektedir. Dolar’ın değer kazanması ile beraber İspanya ve İtalya’nın kuzeyindeki siyasi krizler Euro bölgesini olumsuz etkilemesi nedeni ile paritede geri çekilmelerin 1.1717-1.1680 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir.

 • 23 Ekim
  23 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın son işlem gününde Kanada TÜFE ve Perakende Satışlar verilerinin negatif sonuçlanması ile Kanada Dolarının küresel piyasalarda değer kaybetmesine neden oldu. Öte yandan İtalya’nın kuzeyinde yapılan özerklik referandumunun sona ermesi dikkat çeken bir diğer konu oldu.

 • 20 Ekim
  20 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Güne ABD bütçe tasarısı gelişmesi ile aşağı yönlü bir şekilde giriş yapan paritenin kritik 1.1836-1.1795 dar bant aralığında seyir izlediği gözlemlendi. Günün ikinci yarısında özellikle 1.1795 seviyesinin kırılması ile Dolar lehine fiyatlamaların 1.1705-1.1680 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz.

 • 20 Ekim
  20 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere Perakende Satışlar verileri beklentilerin altında sonuçlanarak negatif etki yarattı. ABD tarafında ise İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları bir önceki döneme göre azalma göstererek beklentilerin üzerinde açıklandı.

 • 19 Ekim
  19 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde yukarı yönlü ataklarını 1.1836 seviyesine yakın taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da FED Başkanının kim olacağına dair belirsizliklerin devam etmesi ile alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 19 Ekim
  19 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde İngiltere Ortalama Gelir Endeksi ve İkramiyeler verisi pozitif sonuçlanırken İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim beklentiler üzerinde ve bir önceki aya göre olumsuz sonuçlandı. Öte yandan İspanya’da referandum sürecinde önce gelen ayrılıkçıların Katalan Bağımsızlığı için yapılan eylemlerin İspanya’nın zor bir beş gün geçirmesine neden oldu.

 • 18 Ekim
  18 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde aşağı yönlü seyrini 1.1795 seviyesinin altına taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyir izleyeceği düşünülmektedir. Yeni FED Başkanı’nın John Taylor olacağına yönelik spekülatif haberler sonrası paritenin satıcılı seyrini 1.1705-1.1680 direnç kademelerine doğru derinleştireceği düşünülmektedir.

 • 18 Ekim
  18 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından oldukça yoğun bir gün geride bırakılırken İngiltere enflasyon verisinin beklentiler dâhilinde 3,0% ‘e yükselmesi ve Euro Bölgesi enflasyon verisinin değişiklik göstermemesi dikkat çekti.

 • 18 Ekim
  17 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında ABD Başkanı Trump’ın şahin olarak görülen ekonomist John Taylor ile FED Başkanlığı için yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğine yönelik haberler doğrultusunda Dolar lehine fiyatlamalar yaşanan paritede günün ikinci yarısında da satıcılı seyrin devam edeceği düşünülmektedir.

 • 17 Ekim
  17 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde ABD Başkanı Trump’ ın İran ile yapılan nükleer anlaşma ile ilgili yeni stratejilerini belirlediğini açıkladı. Bununla beraber FED Başkanı Janet Yellen’ in açıklamalarının etkileri sürmüş oldu. Öte yandan Irak-Kerkük gerginliğinin küresel piyasalarda önemli ölçüde yankı buldu.

 • 13 Ekim
  13 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yatay eksenli bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında ise ABD Enflasyon ve Perakende Satışlar verileri öncesinde dengeli ve çift yönlü bir şekilde 1.1795-1.1894 bant aralığında fiyatlanacağı düşünülmektedir.

 • 13 Ekim
  13 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde açıklanan Euro Bölgesi Sanayi Üretimi, ABD ÜFE ve İşsizlik Haklarından yararlanma Başvuruları ile Ham Petrol Stokları dikkat çekti. Öte yandan jeopolitik risk içeren Atlantik üzerinde yeni bir kasırga görüldüğü ve bu kasırganın daha önce ABD kıyılarını vuran kasırgalardan farklı bir güzergâh izlediği açıklandı.

 • 12 Ekim
  12 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın dördüncü işlem gününde Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması ile alıcılı ataklarını sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 12 Ekim
  12 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın üçüncü işlem gününde Euro Bölgesinde Katalan bağımsızlığının askıya alınması ile endişelerin azaldığı ve yatırımcıların İspanya hisselerine eğilim gösterdiği gözlemlendi. Öte yandan günün en dikkat çeken gelişmesi FED tutanaklarının açıklanması oldu.

 • 11 Ekim
  11 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Hafta başından itibaren alıcılı ataklar geliştiren paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Dolar’ın küresel piyasalarda değer kaybetmesi nedeni ile yükselişini dördüncü güne taşıyan paritede alıcılı atakların 1.1836-1.1880 direnç kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir.

 • 11 Ekim
  11 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde Katalanlar'ın bağımsızlık ilan etmesi beklenirken Katalan yönetiminin İspanya Hükümeti ile diyaloğun sürdürülebilmesi için bağımsızlık ilanını askıya alınmasına yönelik yaptığı açıklama dikkat çekti. Öte yandan Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye ait askeri belgeleri siber saldırı gerçekleştirerek çaldığına dair çıkan haberler günün bir diğer dikkat çeken konusu oldu.

 • 10 Ekim
  10 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde günün ilk yarısında yukarı yönlü seyrini sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 10 Ekim
  10 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ilk işlem gününde Türkiye Sanayi Üretiminde düşüş yaşanırken 5,2% olarak açıklandı. Almanya Sanayi Üretimi verisi ise beklentilerin üzerinde iyileşme göstererek 2,6% ile pozitif görüntü çizdi.

 • 09 Ekim
  09 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü bir seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise aşağı yönlü bir şekilde fiyatlanacağı düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1717-1.1635 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir.