Destek Direnç Noktaları Nasıl Hesaplanır?

Destek ve direnç seviyelerini anlamak, herhangi bir finans piyasasında son derece önemlidir.  Destek, talebin fiyatın daha da düşmesini engelleyecek kadar güçlü olduğu düşünülen fiyat seviyesidir. Fiyat belli bir düzeye (destek seviyesi) ulaştığı zaman, arzın üstesinden gelineceği ve fiyatın desteğin altına düşmesini engelleyeceği düşünülmektedir.

Direniş tam tersidir. Direnç, satışların fiyatın daha da yükselmesini önleyecek kadar güçlü olduğu düşünülen fiyat seviyesidir. Teorideki mantık, fiyat ilerledikçe satıcıların satış yapma eğiliminde olmaları ve alıcıların alım eğiliminin az olmasıdır. Fiyat belirli bir düzeye (direnç seviyesi) ulaştığı zaman arzın talebi üstesinden geleceği ve fiyatın direncin üzerinde yükselmesini engelleyeceği düşünülmektedir.

Fiyat grafiğinde yatay olarak çizilen iki çizgiye eğilim çizgileri denir. Mavi oklar, fiyatın ötesinde düşüşü başarısız olan "destek" seviyesini veya "zemini" göstermektedir. Kırmızı oklar 'direniş' veya 'tavan' gösterir.
Bir çizelgeyi inceleyerek destek ve direnç seviyelerini tespit edebilirsiniz. Bir stokun belirli bir seviyeye düşmesi durduğunda destek seviyesidir. Bir hisse senedinin belirli bir yüksekliğe yükseldiğini, sonra daha yüksek bir seviyeye çıktığında bu bir direnç seviyesidir.

Bir hisse senedinin desteğin üstesinden gelmesi ve direnişten düşmesi ne kadar çok olursa, destek ve direnç seviyeleri o kadar güçlü olur.

Menkul kıymetlerin pek çoğunda görülen evrensel destek ve direnişin bir türü yuvarlak sayılardır. 10, 20, 35, 50, 100 ve 1.000 gibi yuvarlak rakamlar, destek ve direnç seviyelerinde önem taşımaktadır. Genellikle birçok yatırımcının alım satım kararlarını verecekleri önemli dönüm noktalarıdır.

Fiyat, Rs 50 gibi başlıca yuvarlak bir sayıya düşmeye başlayınca alıcılar büyük miktarda hisse satın alırsa; hisseler seviyenin altına düşmeyecektir. Satıcılar bir yuvarlak zirve noktasına doğru hareket ederken hisse senetlerini satmaya başlar bu da üst seviyeye de geçmeyi zorlaştırır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%