Direnç Noktası Nedir?

Borsa da hisse senedi alım satımı esnasında kişilerin mutlaka bilmesi gereken iki terim destek ve direnç noktalarıdır. Borsa da hisse senetlerinin nereden alınacağını destek seviyesi, nereden satılacağını ise direnç noktası gösterir. Bu iki nokta arasındaki denge kurulduğunda ve sonrasında yön değiştirdiği zamanki hareketleri göstermektedir.

Fiyatın bu iki noktayı geçtiği dönemlerde görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda fiyatın daha sert hareketler ile hacimli şekilde bulunduğu yönde hareket ettiği görülür. Piyasanın karşı karşıya kaldığı bu duruma hareket yönüne bağlı olarak destek ya da direncin kırılması denilmektedir.

Destek noktası, fiyatın dengelendiği ve yatırım aracının duraksadığı noktayı ifade etmek için kullanılır. Bu noktada satıcılar için uygun satış fiyatı olmadığı için satıcılar isteksiz davranır. Fakat alıcılar fiyatın düşmesinden hoşnut oldukları için ürünü alır. Durum talebin arzın üzerinde olduğunu göstermektedir.

Direnç noktası, yatırım aracının fiyatı yükseldiği durumlarda bir seviyeden sonra yatırım aracının geçmekte zorlandığı nokta denilebilir. Bu durumda alıcılar isteksiz davranır ama satıcılar fiyatın yüksek olmasından dolayı isteklidir. Arz talepten yüksektir ve fiyatın her yükseliş anında yukarı geçiş yapılamadığı için düşüş gözlemlenir.

Destek ve direnç noktalarının belirlenmesi çoğu yatırımcı için kolaydır. Fakat tüm yatırımcılar aynı destek ve direnç noktasını belirleyememiş olabilir. Seviyenin belirlenmesi için yatırımcının kullandığı yatırım vadesi, deneyimi ve yorumlama gücü son derece önemlidir. Bu nedenle trendler üzerinde yapılan analizlerde sadece bir noktanın doğru olduğunu söylemek mümkün değildir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%