Elliott Dalga Prensibi

Finans sektörünün belki de en önemli işlerinden birisi olan tahmin meselesi gün geçtikçe kazandığı önemi arttırmaktadır. Bu tahminler finans sektöründe yaşanan sürekli ve eşzamanlı şekilde piyasa değişimlerinden elde edilmektedir.

Birbirine benzeşen ve piyasanın bir sonraki adımının ne olduğunu tahmin etmede bize bir öngörü sunan bu değişimler, piyasa döngülerinin ne şekilde ilerleyeceğini görmemiz konusunda bizlere yardımcı olmaktadır. Bu döngüleri ve finansal tahmin olaylarını inceleyenler için geçmiş zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda bazı prensipler belirlenmiştir. Bunlardan biri ise “Elliot Dalga Prensibi” olarak bilinmektedir.

Teknik bir analiz yöntemi olarak sıkça anılan bu prensip, 1930 yıllarında Amerika’da mesleğini muhasebecilik sektöründe ilerleten Ralph Nelson Elliot tarafından keşfedilmiştir. Ayrıca bazı kaynaklarda beş dalga prensibi olarak da görülmekte olan bu prensip, finans piyasalarında hisse fiyatlarının belirli ve sınırlı kalıplar ile yükselip, alçaldığı ve aynı zamanda yükselip alçalan bu kalıpların ise birbirleri arasında sabit veya benzeşen bir fiyat-zaman ilişkisi içerisinde olmasıdır.

Bu prensipte fiyatların yükseldiği ve belirli bir mesafe kat ettiği dönemlere “itki”, yükselmenin tam tersi yönünde oluşan ve sonradan etkisini yitirecek dönemlere ise “düzeltme” denmektedir. İtkiler çoğunlukla beş dalgadan oluşmakla beraber, buna ters olan düzeltmeler ise yine çoğunlukla üç dalgadan oluşum göstermektedir.

Bu kurallar çerçevesinde finans piyasalarında oluşan bu itki ve bunun sadece belirli bir diliminin geriye döndüğü düzeltmeler ile 5+3’lük bir döngü sağlanmış ve buna yönelik tahminler yapılmış olur. Çeşitli vadelerin yapıya dahil olması ile birlikte bu prensip vadelere göre derece özelliği kazanmıştır. Bu dereceler birkaç dakikalık vadeler için “Subminuette”, birkaç saatlik vadeler için “Minuette”, birkaç günlük vadeler için “Minute” ve buna benzer şekilde birkaç haftalık vadeler içinse “Minor” olarak değişmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%