Enflasyona Sebep Olan Etmenler

Enflasyon bir ülkedeki tüketim mallarına aynı anda yansıyan fiyat artışıdır. Ürünlerin satış fiyatlarına yansır fakat fiyat artışı enflasyonun kendisi değildir.

Bir ürünün değeri alz talep dengesine göre şekillenmektedir. Tüketici en ucuzu almak isterken üretici en fazla kar edeceği şekilde satmak isteyecektir. Tüketicinin ve üreticinin taleplerinin dengeli olarak buluştuğu noktada ürün değeri ortaya çıkacaktır. Çok fazla talebin olduğu durumlarda talep enflasyonu ortaya çıkmaktadır.

Enflasyonda önemli bir diğer etmen üreticinin ürettiği ürünün maliyetinde artış olması. Ürün daha pahalıya mal edildiğinde bu dürüm tüketiciye de yansımaktadır. Kar etme açacında olan üretici ürünü artan maliyeti de hesaplayarak sattığı için ürünün fiyatında artış olmaktadır.

Enflasyonla mücadele etmek ve yükselişe geçtiğinde aşağıya çekebilmek hem üreticinn hem tüketicinin bazı tavır değişiklikleriyle mümkün olmaktadır. Enflasyonu düşürmenin yoları arasında gereksiz tüketim yapmamak bulunmaktadır. Diğer bir yol ise üretimi çoğaltmaktır.

Bir ülkenin ne kadar dışa bağımlılığı azsa enflasyonu o oranda düşük olacaktır. Üretimin içerde yapıldığı ülkelerde maliyet de düşük olacaktır. Çünkü üretim için gerekli olan malzemeleri kendi üretir durumda olacaktır. Dışarıdan alınmayan malzeme de daha uygun fiyatta olacağı için maliyeti düşük üretim imkanı doğacaktır.

Bir ülkede üretimi arttırmak ve dışa bağımlılığı azaltmak da ancak çok çalışmakla mümkündür. Ülke için gerekli ürünleri üretecek alt yapının sağlaşırılması ve çalışan kalitesinin arttırılması önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%