İktisadi Yönelim Anketi

 

İktisadi Yönelim Anketi

İmalat sanayisinde faaliyet göstermekte olan kurumların üst düzey yöneticilerinin bir araya gelerek ekonomik konularda yakın dönemde yaşanan gelişmelere dair yapmış oldukları değerlendirmelerin yanında mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerden yola çıkarak yakın gelecekte yaşanabilecek olan ekonomik gelişmelerin beklentileri izlenmekle kalmaz aynı zamanda imalat sanayiinde kısa dönemlik eğilimleri yansıtacak olan göstergelerin üretilmesi nedeni ile aylık olarak uygulanmakta olan bir ankettir. İktisadi yönelim anketinin uygulanmaya başladığı tarih 1987 yılının Aralık ayıdır.

2017 yılının Eylül ayında yapılan iktisadi yönelim anketi sonuçlarına göre imalat sanayisinde faaliyet göstermekte olan 2118 işyerinin yanıtları toplu olarak değerlendirilmiştir ve Eylül ayında iktisadi yönelim anketi Ağustos ayına oranla 0,9 oranda artarak 111,6 seviyesinde gerçekleşmiştir. 

Endeksi oluşturmakta olan anketin endeksleri incelendiğinde genel gidişat, son 3 ayın toplam sipariş miktarı, gelecek 3 ay içerisindeki toplam istihdam miktarı, gelecek 3 aydaki üretim hacmi, mevcut malların stok miktarı gibi önemli pek çok detay endeksin hesaplanmasında önemlidir.

 

 

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi