Küsuratlı Hisseler Nasıl Satılır?

Kazanç sağlama adına yatırımlarını borsada gerçekleştiren bireylerin sıkıntıya düştükleri konuların başında küsuratlı hisse senetleri gelmektedir. Lot altı işlemler olarak da bilinen bu sorun, borsa yatırımcılarının içinde çıkılmaz bir hale sokmaktadır.

Bu işlemler borsa içinde yer aldığı gibi borsa dışında da işlem görür. Borsa üzerinden hisse senedi alımı yapıp 1 lotun üzerindeki her bir değer için küsuratlı hisseye sahip olması durumunda bu işlemler borsa içi olarak kabul edilirken, 1 lotun altında küsuratlı hisse senedine sahip olan yatırımcıların işlemleri ise borsa dışı işlemler olarak işlem görür. Küsuratlı hisse senedi satımı yapacak olan bireyler borsa yönetim kurulunun kararlarına göre hareket etmesi gerekmektedir. Lot altı hisse satmak isteyen yatırımcılar borsa yönetim kuruluna kendi durumlarına bildirmesi ve akabinde kurulun cevabını beklemesi gerekmektedir.

Kurulun cevabi kararı yaklaşık olarak bir ayı bulmaktadır. Küsuratlı hisse satışı için yetkili kılınan üye alım-satım yapacağı paylar için ilan edeceği fiyat farkı %5 olarak belirlenir. Alış-satış arasındaki farkın %10 bulduğu durumlarda mevcuttur. Özellikle borsa da 0,01 TL fiyatında olan hisseler yukarıdaki oran uygulanabilir. Ayrıca yetkili kılınan üyeler, küsuratlı işlemler için müşterilerinden kürtaj olarak ifade edilen miktarı talep edemezler.

Üyelerin ödeyeceği paylar, pay kürtaj tarifesi esas alınmak suretiyle borsa payını diğer paylar ile birlikte öderler. Küsuratlı hisselerin satışı noktasında bilgi vereye çalışsak ta bu tarz işlemleri yatırım hesabı açtığınız bankanın yatırım danışmanları ile yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%