Limit Değerli Emirler

Emir tipleri ekonomik bir kavram olup yapılan işlemlerin biri halinde, küsurattsız ve tam olarak verilen emirlerdir. Her bir emir için farklı fiyat limitleri söz konusu olup dört ayrı grupta incelenir. Limit fiyatlı emirler, kalanı iptal et emirleri, özel limit fiyatlı emirler ve özel limit değerli emirler olarak ayrılır. Limit değerli emirler; emir miktarının 0(sıfır) girildiği, sadece belirlenen fiyatın verilerek sisteme aktarıldığı emirlerdir.

Kısaca, verilen emire belirli bir tutar konmuş halidir. Bu emir tiplerine ek olarak yapılan maksimum değer her zaman TL olarak yazılır. Limit değerli emirlerde “Maksimum Değer” limiti emir miktarını gösterir. Verilen emirdeki sistem belirli bir tutarın üzerine fazla çıkmamak kaydıyla, başta girilmiş olan limit fiyatı dikkate alarak en iyi fiyat emirlerden gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Sistemin avantajlı tarafı ise belirlenen fiyat seviyesi yakalandığında daha fazla işlem yapılmasına izin vermemektedir. Ayrıca bu emir türünde işlemler her zaman aktif olarak çalışmakta olup pasife yazılamadığından karşı tarafta işlem olması gerekmektedir. Eğer karşı tarafta işlem yok ise sistem kendini otomatik olarak durdurmaktadır. Tüm emir tipleri için bir geçerlilik süresi mevcuttur.

Geçerlilik süreleri günlük, anlık ve tarihli emir olarak belirlenmiştir. Günlük emir, iki seans şeklinde olup seans sonuna kadar sistem emri gerçekleştirir. Anlık emir, sisteme girilmesi ile birlikte belirlenen miktarın karşılanması durumunda gerçekleşen emirdir. Tarihli emir, yapılması istenen işlem belirli bir tarih ile sınırlandırılır ve sistem kendini o tarihte durmaya yönlendirir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%