Parite Nedir?

Parite kısaca, bir para biriminin diğer bir para birimi karşısındaki değerini ifade eder. Para piyasalarında işlemler genellikle ikili olarak gerçekleştirildiğinden iki para birimi arasındaki fark bir çok işlemin ana unsurunu oluşturmaktadır.

Özellikle Foreks piyasalarında en çok yatırım yapılan alanlar arasında döviz kurları bulunduğundan parite hesabı yapmak ayrı bir önem kazanmaktadır.
Parite hesabı yaparken örneğin, EUR/USD paritesini ele aldığımızda, ilk para birimi olan EUR ana para birimi olarak tanımlanır. İkinci yazılan USD ise karşıt para birimi şeklinde yorumlanmaktadır.

EUR/USD paritesi hesaplanırken ana para biriminin karşıt para birimi karşısındaki değeri belirtilir. Bu değer karşıt para birimi kullanılarak belirtilir. Yani bizim örneğimizde EUR'nun dolar karşındaki değeri belirtilirken kullanılan para birimi dolar olacaktır.

Pariteler, majör parite ve minör parite olarak iki çeşittir.

Majör Pariteler

Bunlar; EUR/USD paritesi, USD/JPY paritesi, GBP/USD paritesi, USD/CHF paritesi, AUD/USD paritesi, USD/CAD paritesi, EUR/JPY paritesi ve EUR/GBP paritesidir.
Majör paritelerinin özelliği yüksek işlem hacmine sahip olmasıdır. Ayrıca bu pariteler en likit pariteler olarak kabul edilir. Majör pariteler arasında en çok kullanılanı EUR/USD paritesidir.

Minör Pariteler

Genelde yerel ticaret tarafından tercih edilen paritelerdir. Diğer yandan forex tarzı dünya geneli piyasalarda da kazanç getirdiği için tercih edilmektedir.
Minör pariteler Majör pariteleri de içermektedir. En yaygın kullanılan minör pariteler; Yeni Zelanda Doları, Güney Afrika Cumhuriyeti Randı, Singapur dolarıdır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%