Petrol Nasıl Oluşur?

Tarihsel sürece baktığımız zaman petrolün nasıl oluştuğuna dair ortaya birçok fikir atılmış fakat petrolün nasıl oluştuğunun kesin bir sonucu ortaya konulamamıştır. Petrolün nasıl oluştuğuna dair öne sürülen birçok fikir olmasına rağmen bunların içerisinde en çok öne çıkan iddia ise şöyledir; Milyonlarca yıl önce denizlerle kaplı olan yerküremiz içerisinde yaşamını yitirmiş olan bitki ve hayvan artıklarının yer tabanında çürümesi ve birikmesiyle birlikte zaman içerisinde deniz sularının da çekilmesi sonucunda bu çürümüş ve birikmiş olan hayvan ve bitki artıklarının üstü topraklarla kaplanmıştır. Bu artıkların topraklarla kaplanmasının üstünden geçen yıllar sonucunda yer altında oluşan sıcaklık ve basıncın etkisiyle de petrolün oluştuğu iddia edilmiştir.

Milyonlarca yıl süren bu oluşumla birlikte petrol bazen yer kabuğunda kendisine bulduğu yer ile gün yüzüne çıkmakta bazen de kendisine oluşturduğu havuzlarda birikmektedir. Günümüzdeki petrol rezervleri petrolün kendisine oluşturduğu havuzların kendisidir. Petrol, latince “petra” ile ve yine latince bir kelime olan “oleum” kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkmış bir kelimedir. Petrolün bileşiğini incelediğimiz zaman birçok madde göze çarpmaktadır. Fakat ağırlıklı olarak metan gazı, etan gazı ve propan gazı dikkat çekmektedir. Petrolü saf olarak ele aldığımız ham yani işlenmemiş bir madde olarak gözükmektedir. Petrol işlenerek birçok madde elde edilmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir; benzin, dizel, gaz yağı ve motorin.

Petrolün ilk olarak dördüncü yüzyılda Çin sınırları içerisinde kullanıldığını tarih kaynaklarından öğrenmekteyiz. Çin’de petrol ilk olarak aydınlatıcı olarak kullanılmıştır. O dönemler içerisinde aydınlatıcı olarak öncelik gaz yağına verilmekteydi. Gaz yağı ise açık denizlerde avlanan balinalar aracılığıyla karşılanmaktaydı. 19.yy’dan itibaren gaz yağının asıl kaynağını balinalar değil petrol oluşturmaya başlamıştır. Bu tarihlerden sonra petrol kullanımı fazlasıyla artmıştır. Petrolün ne kadar kıymetli bir madde olduğu anlaşılınca 19.yy’da ilk petrol rafinerisi kurulmuş ve ticareti başlanmıştır. Ticaretinin de başlamasıyla birlikte bir kez daha önemini gösteren petrol bugün de günümüzde fazlasıyla değerlidir. Petrol için savaşan ülkelerin olması da buna farklı bir boyut kazandırmakla birlikte Dünya için ne kadar önemli bir madde olduğunu göstermiştir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%