Piyasalarda Jaws Tekniği

Yatırım piyasaları içerisinde birbirinden farklı onlarca yatırım aracı ve tekniğinin olmasına karşın, ülkemizde binlerce yatırımcının genellikle anlık fiyat farklılıklarına yöneldikleri ve bu sayede getiri elde ettikleri görülmektedir. Anlık fiyat farklılıklarının kara çevrilmesi konusunda yorumlar yapıldığında genellikle forex piyasaları ve kaldıraç uygulamaları akıllara gelse de, hisse senetlerinde de bu tarz bir uygulama söz konusudur.

Piyasalarda jaws tekniği olarak da adlandırılan bu uygulama, genellikle spekülatörlerin hisse senedi satışları sırasında kişilerin izlediği tavırlara göre yaptıkları yorumlardan oluşmaktadır. Buna göre jaws tekniği ile ilgili tanım yapılacak olursa; spekülatör kesim tarafından borsa üzerinden hisse senedi satarken çalıştırmış oldukları kademeye ve fiyatlarda oluşan en ufak hareketlenmeye anında satış kararı veren kişilere ve yapılan bu uygulamaya verilen isimdir.

Tanım üzerinden de anlaşılacağı üzere, aslında çok da iyi bir teknik değildir. Çünkü, kişilerin anlık fiyat farklılaştırılmaları nedeniyle kar elde etmeleri mümkün olsa bile, anlık fiyat hareketliliğinin süresi ve ilerleyen sürelerdeki neticeleri beklenmediğinden dolayı, asıl kar payından kişilerin kaçtığı düşünülmektedir. Anlık verilen ve kesinlikle düşünülmeden hareket edilen bu teknikte, genellikle sermayesini katlamak isteyen kişilerin ön planda olduğu görülmektedir.

Eğer fiyat düşüşleri hakkında doğrudan satım kararı verilmeyip alım ya da beklenti sürecine giriliyor olunsaydı, kişilerin piyasadan çıkarken ya da biraz zaman sonrasında elde edecekleri işlem getirisi daha fazla olabilecekti.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%