Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Amaçları ve Anlamı

Vadeli işlem piyasalarda işlem gören bir mal veya döviz üzerine yapılan sözleşmeyle ilgilidir. Emtiya ya da döviz üzerine işlem yapılmadan önce belirlenen ücret, emtiya miktarı gibi konularda taraflar arası yapılan anlaşmaya uyulmasını gerekli kılar.

Yapılan sözleşmenin içeriği kapsamında sınırlar belirlenir. Bu sınırlar piyasada işlem görecek olan varlığın miktarı, varlığın teslim edeleceği zamanın netliği ve anlaşma çerçevesinde belirlenen varlığın kalitesini içermektedir.

Vadeli işlemlerde işlem sonuçlandığında taraflar sözleşmede belirtilen yükümlülüklerine yapmak zorundadır.

Vadeli işlemler genellikle emtiyalara yapılmaktadır. Fakat yapılan anlaşmalarda belirli bir süreç bulunduğu için anlaşmalar genellikle döviz üzerinden yapılmaktadır.

Vadeli işlemleri yapabilmek için bazı işlem adımlarını gerçekleştirmiş olmak gerekmektedir. Bu işlemlerin ilk aşamasında hesap açmak bulunmaktadır. Vadeli işlem yapabilmek için herşeyden önce TEB Yatırım çerçevesinde bir hesap açmış olmanız gerekmektedir. Takasbank'a hesabınızın tanıtımı yapıldıktan bir gün sonra işlem yapmaya başlayabilirsiniz.
İlk adımı geçtikten sonra artık dilediğiniz şartlar altında vadeli işlem yapabilirsiniz. Fakat işlemler TEB Yatırım Genel Müdürlük aracılığıyla veya internet sitesinden yapılabilmektedir. Bu açıdan işlem yapmak için bunları gerekliğini bilmeniz gerekmektedir.

Bilinmesi gereken diğer önemli bir ayrıntı ise işlemlerin vadeli işlem ve opsiyon borsasında tek bir seansla kapandığıdır.
Vadeli işlemlerin diğer bir kanadı takas kanadıdır. Takas yapılan sözleşmede belirlenen şartların yerine getirilip getirilmediğini takip etmekle yükümlü kurumun görevidir. Takas merkezinin varlığı tarafların birbirini hiç tanımasalar da işlemlerini güvenle yapmalarını sağlar.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

NZD
00:00
Westpac Tüketici Güveni (1. Çeyrek)
Şimdi: 111,2 | Tahmin: - | Önceki: 107,4
AUD
03:30
Konut Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek)
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: -0,2%
EUR
10:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub )
Şimdi: - | Tahmin: 0,1% | Önceki: 0,5%